2009-07-13   Utskriftsvänlig version

Revolutionär tidning på persiska


Kan du persiska? Då ska du läsa den nya tidningen Gatan. Det är en revolutionär vänstertidning om upproret i Iran som kommer ut dagligen. Den ges ut av en anonym grupp unga iranier och sprids till Iran via e-post där den sprids vidare.

Gatan har bland annat kritiserat västmediernas bild av proteströrelsen som en ren reformrörelse bakom Mousavi och betonat rörelsens anti-regimkaraktär. Sprid Gatan!

En insamling kommer att organiseras för att stödja Gatan.

Prenumerera på Gatan! Skicka ett mail till khyaboon(a)gmail.com

Artiklar om samma ämne:  Stöd Gatan – socialistisk tidning som sprids till de som kämpar i Iran! |  Stödföreningen för den iranska socialistiska tidningen Gatan (Xyaban) |  Intervju med Nina från den nya persiska tidningen Gatan |  Iran: Reformism, pacifism eller revolutionär socialism? |  Tal till de samlade vid protesten mot iranska ambassaden | 
I kategori: Asien,Iran,Mellanöstern
Ämnen:

Comments are closed.