2009-11-26:
Konferens grundar Workers Power USA
Workers Power USA, sympatiserande sektion till Förbundet för Femte Internationalen i USA, höll sin grundningskonferens den 13 till 15 november 2009. Konferensen var ett mycket viktigt steg framåt för organisationen och diskuterade inte bara uppgifterna utan antog också ett handlingsprogram.
Sektionen har nu medlemmar på olika håll i hela landet och regelbundna kontakter flyter in till hemsidan. Det här ger Förbundet möjligheter att bygga organisationen i flera olika regioner, men det innebär också nya utmaningar.
Konferensen var alldeles tydligt en historisk händelse i den meningen att den autentiska trotskismen för första gången sedan Socialist Workers Partys centristiska urartning i slutet av 1940-talet/början av 1950-talet återigen slagit rot i landet som förr hade en av de viktigaste av Fjärde Internationalens sektioner under Trotskijs livstid.
Konferensen beslutade att publicera handlingsprogrammet som en pamflett under de närmaste veckorna, liksom att sälja en ny bokversion av Richard Brenners Trotsky: An Introduction. Workers Power USA kommer också att publicera en tidning och en teoretisk tidskrift under de kommande månaderna.
Workers Power USA:s hemsida finns på: http://www.workerspower.net/
Artiklar om samma ämne: Varför Workers Power har lämnat Kampanjen för ett nytt arbetarparti | Brittiska SWP:s konferens: hur går det med valet? | Kris i brittiska Socialist Workers Party |Publicerad under: F5I, Nordamerika, USA.


