2010-03-24   Utskriftsvänlig version

Sri Lanka: Rösta socialistiskt – och förbered kampen!


Den 8 april går Sri Lanka till val i ett allmänt parlamentariskt val. Sri Lankas Socialistiska Parti, lankesisk sektion av Förbundet för Femte Internationalen, ställer upp i två distrikt, Ratnapura och Hambantota, som en del av valalliansen Vänsterns Befrielsefront som också inkluderar Nava Sama Samaj Party (sektion av Fjärde Internationalen) och Tamilska Nationella Befrielsealliansen. Varje parti ställer upp på sitt eget program.

Uttalande från Sri Lankas Socialistiska Parti
Sri Lankas arbetare och bönder står inför en ekonomisk kris. Vem som än vinner valet kommer situationen att fortsätta att förvärras. Arbetarna och fattigbönderna står redan inför sjunkande levnadsstandard och situationen är dömd att bli sämre. Förut sade regeringen att stigande priser orsakades av kostnaderna för kriget. De lovade att om människor bara drog åt svångremmen för att vinna kriget, skulle freden medföra välstånd och en bättre levnadsstandard. Men allt har visat sig vara bedrägeri.

På grund av kostnaderna för kriget och den globala ekonomiska krisen har regeringen tvingats förhandla fram ett lån från Internationella Valutafonden (IMF). IMF gick med på ett lån på 2,6 miljarder dollar men bara på villkor att offentliga subventioner för livsnödvändigheter dras tillbaka och att det blir nedskärningar i lönerna för arbetare i offentlig sektor. Samtidigt stiger, som alla vet, priserna på marknaderna och arbetare har tvingats strejka för att försvara sina löner i industri efter industri.

Även om kriget är över finansierar regeringen fortfarande en armé med 300 000 soldater. Under kriget gick 25 procent av budgeten åt till armén. Därtill rapporteras nu att skulderna till utlandet uppgår till 90 procent av nationalinkomsten. Under dessa omständigheter är det helt säkert att folket kommer att stå inför allvarliga svårigheter i en omedelbar framtid. Valet kommer inte att förändra dessa grundfakta.

President Rajapakse har gjort allt som står i hans makt för att säkra sin egen seger. Det är därför som hans huvudmotståndare, general Fonseka, befinner sig under arrest. De nationella medierna har inte varit mycket mer än en reklamkampanj för Rajapakse sedan han bröt vapenvilan med de tamilska tigrarna. Även de två största oppositionspartierna, UNP och JVP, har tillbringat större delen av de två senaste åren med att förklara sin lojalitet gentemot Rajapakse. Därför kan inget av dem bedriva en seriös kampanj mot honom. Även om något av dem, genom ett mirakel, skulle vinna, skulle deras ekonomiska politik i stort vara densamma.

Men om valet inte erbjuder någon möjlighet att förhindra den ekonomiska krisen, kan det erbjuda arbetarklassen en möjlighet att förbereda sig på den krisen. Det är därför som Sri Lankas Socialistiska Parti ställer upp i valet under symbolen för Vänsterns Befrielsefronts paraply. Fronten samlar ett antal politiska organisationer som är överens om behovet att göra motstånd mot regeringens och kapitalisternas politik. Socialistiska Partiet tror att valkampanjen kan bli ett stort steg mot att bygga fronten som ett nytt parti, ett arbetarklassens parti, som kämpar för arbetarnas och de förtrycktas intressen.

Vi kommer inte att bedöma vår framgång i valet efter antalet platser som vunnits, eller ens antalet röster. För oss innebär framgång att uppmärksamma så många arbetare som möjligt på de faror som hotar dem, det innebär att förklara behovet att organisera arbetarna för massaktioner – demonstrationer, strejkvakter, strejker – för att försvara sin levnadsstandard, sina hem och sina rättigheter. Det innebär att popularisera arbetarrörelsens krav och paroller gentemot regeringens och kapitalisternas diktat.

Ett program för socialism
Presidentsystemet har skadat folkets demokratiska och mänskliga rättigheter. Rajapakse har använt systemet för att strunta i parlamentet och har styrt genom att förlita sig på sina bröder och sin släkt. Under kriget användes presidentsystemet för att krossa folkets demokratiska rättigheter genom undantagslagen och lagen om att förhindra terrorism. Genom att använda dessa lagar undertryckte Rajapakse de fria medierna och inskränkte folkets demokratiska rättigheter. I fredstid kommer samma lagar att användas för att hindra arbetare att försvara sina löner, jobb och rättigheter.

Avskaffa undantagslagen och lagen om att förhindra terrorism, för återinförandet av fullständiga demokratiska rättigheter för alla medier.

Stoppa alla bortföranden och de mord som begås av de av regeringen understödda dödsskvadronerna. För arbetarnas undersökning av alla försvinnanden och bortföranden.

Dra tillbaka alla militära styrkor från de tamilska områdena, full rörelsefrihet för alla flyktingar som nu hålls i läger, vidarebosättning av alla tamilska befolkningsgrupper under administration av valda arbetar- och bonderåd.

Lös den nationella frågan genom att erkänna det tamilska folkets rätt till självbestämmande.

För ett krisprogram för återuppbyggnad i krigsområdena under demokratisk kontroll av de berörda invånarna. För återinförandet av fullständiga fackliga rättigheter i de tidigare krigsområdena.

Samma status för de tamilska och singalesiska språken, fullt medborgarskap för plantagearbetare. För ett program för byggandet av bostäder, skolor och infrastruktur i plantagernas bosättningar under invånarnas egen kontroll.

För priskontroll på nödvändiga varor, för en rörlig löneskala för att skydda lönerna mot inflationen som det beräknas av arbetarnas egna organisationer.

Erkännande av fullständigt medborgarskap och medborgerliga rättigheter för alla befolkningsgrupper och lika tillgång till alla offentliga inrättningar, oavsett språk, etnicitet eller tro.

Beskatta de rika och storföretagen för att finansiera utbyggnaden av sjukvård, utbildning, bostäder och kollektivtrafik under arbetarkontroll.

Förstatliga de multinationella bolagens tillgångar och inför kontroll av överföringar av tillgångar ut ur landet.

Samordna arbetarnas och de förtrycktas kamp genom att bygga arbetar- och bonderåd. För en arbetar- och bonderegering som är ansvarig inför arbetar- och bonderådens nationella kongress.

Vi uppmanar alla socialistiska organisationer och fackföreningar och alla de som motsätter sig chauvinism och etnisk-religiösa uppdelningar att ansluta sig till oss under parlamentsvalet, och under den kamp som kommer att följa, för att bygga ett nytt, massomfattande arbetarparti med målet att störta kapitalismen i Sri Lanka som en del av en ny, femte international, ett världsparti för socialistisk revolution.

Artiklar om samma ämne:  ”Sri Lanka behöver ett nytt arbetarparti!” |  Sri Lanka: demonstration försvarar tamilerna |  Val i Sri Lanka: Alla kandidater är ett hot mot demokratin – till kamp för socialismen! |  Fackliga delegater överens om enad kampanj för högre lön i Sri Lanka |  Förbundet för Femte Internationalen; Uttalande till det femte ESF i Malmö För ett socialistiskt Europa och en internationell samordning av kampen | 
I kategori: Asien,F5I,Sri Lanka
Ämnen:

Comments are closed.