Privatiseringar – kommunen öser guld över riskkapitalisterna
I borgerligt tänkande är privat ägande av stora delar av samhällets resurser något bra och önskvärt. Själva vill de alltid göra gällande att privatiseringar alltid blir billigare och effektivare. Detta kan lätt motbevisas med några exempel. Den gångna veckan, exempelvis, kunde vi i Stockholm läsa om hur eftersatt underhållet av stadens kollektivtrafik är, och att nya trafikkaos är att vänta i vinter. Detta är på intet sätt en slump – när privata ”entreprenörer” tar över och driver verksamheten för högsta möjliga vinst är det helt naturligt för dem att spara in på kostsamma saker såsom underhåll. När allt blir för nedgånget är det ju bara att dra vidare och driva verksamhet någon annanstans.
En annan aspekt av privatiseringsivern – faktiskt en av dess verkliga drivkrafter – är de vrakpriser som den tidigare gemensamma egendomen slumpas ut till. Information om hur detta har sett ut i Stockholm under de gångna fyra åren av högerstyre kan man se på http://stockholmsrean.se
De flesta utförsäljningarna har varit av allmännyttans bostäder. På Stockholmsrean kan man se var allmännyttan har sålts ut, till vilka priser och vad marknadspriserna ligger på. Utförsäljningspriserna låg ganska stadigt på omkring halva marknadspriset. Ett annat sätt att uttrycka saken på är att Stockholms kommun har skänkt bort hälften för att ett fåtal ska kunna göra miljonklipp. Enligt en undersökning av KMF Ventures (redovisad i DN 30 mars 2010) har på detta sätt 50 miljarder överförts från Stockholms kommun till 8 procent av dess invånare, som har kunnat göra feta klipp på ombildningar. Det är alltså inte bara så att bostäder allt mer har blivit en vara som göder sjuka spekulationsbubblor och ständigt minskar chansen att få hyra en bostad för dem som inte kan kosta på sig ett banklån i miljonklassen – resten av kommunens befolkning får dessutom bekosta kalaset!
Vård och förskolor
Vården och hemtjänsten samt förskolor har ännu inte sålts ut i samma mängd, men är ännu tydligare exempel på vilka absurda reapriser kommunens egendomar har slumpats bort för. Serafens husläkarmottagning på Hantverkargatan 2 såldes exempelvis ut för 690 000 kr. Redan första året gav den en vinst som var mångdubbelt större: 2 250 000 kr. Johannes hemtjänst på Hagagatan 21 var ett ännu bättre klipp. Första årets vinst översteg priset mer än 10 gånger: insatsen på 275 000 kr blev till vinst på 4 miljoner på ett år. Samma sak med förskolor. Fyrens förskola på Vintertullstorget till exempel gav över 1000 procent avkastning på 12 månader; 148 750 blev 1737 954 kronors profit. En inte riktigt lika bra affär, procentuellt sett, var Ängbygården (fem förskolor) i Bromma. Investeringen på 362 000 kr gav ”bara” knappa 2,5 miljoner första året.
Den stora vinnaren var i alla fall köparen till Vantörs hemtjänst i Bandhagen: vinsten under första året översteg insatsen mer än 40(!!) gånger! Genom att sätta in 69 500 kunde de stolta hemtjänstägarna plocka ut 2 910 587 spänn. Kom ihåg att det här var efter ett år. Investeringen finns ju kvar, och spekulanterna kan glatt plocka ut sina miljoner år efter år.
Jag tvivlar inte alls på att en och annan trosviss borgare skulle invända: men det visar ju hur effektiv privatisering är! Massa pengar att förbättra servicen med! Jag behöver väl knappast lägga ner så mycket möda på att bemöta så’n idioti här. Uppenbarligen visar siffrorna bara vilka underpriser den gemensamma egendomen säljs ut för. Det finns verkligen inget som tyder på att något i vården blivit bättre, och i den mån någonting har effektiviserats är det för att personalstyrkan har skurits ner för att möjliggöra ännu fetare vinster – vinster som kommer från skattepengar och som kunde ha gått till att förbättra vården, men istället går till att göda riskkapitalisters redan späckade konton.
Allvarligt, vore det inte lättare att bara ge några miljoner till vårdgivarspekulanterna? Resultatet blir ju detsamma: skattemedel överförs till ”entreprenörer”.
Det finns få ord som borgare blir så ilskna över som bidrag, och de visar detta genom att slå hårt mot exempelvis långtidssjukskrivna och missbrukare. Kapitalistiska ”entreprenörer” kan däremot se fram emot ett fortsatt guldregn från sina politiska representanter.
Statistiken visar vad som har uppnåtts på fyra år. Vi har nu fyra år till att se fram emot, då huggsexan kommer att fortsätta. Så länge vi ”respekterar” valresultatet och låter de rika fortsätta stjäla från oss vill säga.
Jens-Hugo Nyberg







