
ArbeiterInnenMacht är Förbundet för Femte Internationalens sektion i Tyskland.
Enligt nuvarande uppgifter dödades fem personer i fredagens attack på en julmarknad i Magdeburg i Tyskland. Över 200 personer skadades, varav många svårt.
Våra tankar går till offren för attacken. Det var anställda på julmarknaden eller de som bara var där för högtidens skull. Morden på dem är oförsvarliga, och deras anhörigas sorg och ilska är fullt förståelig.
Den misstänkte gärningsmannen
Attacken skedde som bekant genom att den misstänkte gärningsmannen, Taleb al-Abdulmohsen, körde in en bil i folkmassan och slumpmässigt riktade in sig på besökare som kom i hans väg.
Till en början utgick spekulationerna om attacken från rasistiska fördomar och en förutsättning om att det var en islamistisk attack. Det visade sig vara långt från sanningen. al-Abdulmohsen var snarare en uttalad anti-islamist och ateist. Den misstänkte gärningsmannen är 50 år, läkare och har bott i Tyskland sedan 2006. Han har arbetat som psykiater och psykoterapeut och har permanent uppehållstillstånd. Han var också engagerad i att hjälpa asylsökande, kritiserade skarpt det extrema kvinnoförtrycket i Saudiarabien och beskrev sig själv 2019, i en intervju med Frankfurter Allgemeine Zeitung, som ”den mest radikala kritikern av islam någonsin”.
Samtidigt tycks den misstänkte angriparen allt mer ha utvecklat egna världsfrånvända teorier, en egen variant av högerkonspirationsteorin om ”det stora folkutbytet”. Enligt Frankfurter Allgemeine Zeitung twittrade al-Abdulmohsen om att Tyskland vill islamisera Europa. Och vidare: ”I en 45 minuter lång videointervju som dök upp på en amerikansk islamofobisk blogg för åtta dagar sedan framförde den påstådda gärningsmannen en rad grova påståenden. Den tyska staten har iscensatt en ’dold hemlig operation’ för att ’jaga saudiska ex-muslimer över hela världen och förstöra deras liv’”.
I andra inlägg uttryckte han sig uppskattande om Alternative für Deutschland (AfD). I juni delade han uttalanden av AfD-ordföranden Alice Weidel om knivdådet mot en islamfientligt torgmöte i Mannheim i sydvästra Tyskland och kommenterade det enligt Tageszeitung med orden: ”Enligt min erfarenhet är den tyska polisen en av de verkliga drivkrafterna för islamismen i Tyskland.” Och vidare: ”Vi behöver AfD för att skydda oss från polisen.”
Mot bakgrund av detta framstår en julmarknad som ett förbryllande mål för attacken. Men gärningsmannens bevekelsegrunder är också sekundära. Hans ilska över det förtryck han personligen upplevt blandades uppenbarligen med högerextrema, reaktionära irrläror i en mördande cocktail.
Rasism och hyckleri
Motivet må vara absurt och brottet ett utslag av högst personlig galenskap, men i bakgrunden finns också verkliga idéer som finns i omlopp i samhället. Tesen om den hotande ”islamiseringen” av Europa eller Tyskland har blivit en del av den europeiska högerns standardrepertoar. Det var alltså inget al-Abdulmohsen uppfann på egen hand. Snarare kombinerade han sådant tankegods med sina egna erfarenheter och tankefoster, på samma sätt som andra högerextrema attentatsmän har gjort på senare år. Det påminner om hur Anders Behring Breivik resonerade, eller gärningsmannen bakom moskéattacken i Christchurch 2019, liksom de vid terrordådet mot synagogan i Halle eller det rasistiska dådet i Hanau 2019 och 2020.
I det aktuella dådet ligger gärningsmannens konspirationsteorier uppenbarligen mycket nära AfD:s och andra högerpartiers ideologi. Det har inte hindrat dem från att obekymrat uttrycka sitt stöd för offren, tillsammans med förnyad rasistisk politik. Strax efter attacken gick ungdomsförbundets ordförande och en av partiets parlamentsledamöter ut med budskapet: ”Det räcker nu! Deportera dem alla!”
Från borgerlighetens mainstream har svaret varit mer återhållsamt, med mer allmänna uttryck för ilska, och medkänsla för offren. Men medan de uttrycker sin sorg måste de också sopa brottets sociala bakgrund under mattan. För där finns den ökande rasismen, den strukturella och inte enbart individuella irrationalismen, som får sitt uttryck i ensamagerande terrorister men också i de högerkrafter som nu är på frammarsch på bredare front.
De döda i Madgeburg är också offer för denna högerutveckling. För att förhindra ytterligare dåd av det här slaget måste också dess tankegods och sociala bakgrund belysas. Endast genom att förstå det kan vi förhindra att det sker igen.
Martin Suchanek