
Arbetarmakt deltar just nu i mobiliseringen för den nationella kraftsamlingen mot Gaza, för att sätta press på politikerna och det pro-imperialistiska etablissemanget att bryta med Israel. Vi sprider flygblad och affischer – kom med oss i mobiliseringen, och kom till Stockholm den 7 juni! Nationell kraftsamling finns på Facebook och Instagram.
Sverige – det är dags att resa sig. Vi samlas i hjärtat av huvudstaden för att kräva ett slut på folkmordet och svälten. Från varje stad, varje ort, varje hörn av landet: Hela Sverige till Stockholm!
Vi kräver att Sveriges regering:
- Fördömer folkmordet
- Stoppar all vapenhandel med Israel
- Inför kraftfulla sanktioner mot Israel
Det här är inte bara solidaritet – det är ansvar. Vi marscherar för de barn som inte längre kan gå. Vi bär rösterna från ruinerna i Gaza. Ingen är fri förrän alla är fria!
Vill du åka tillsammans med andra till demonstrationen? Kolla kartan och registrera din förort ifall den inte finns i listan.
Odenplan, Stockholm, lördag 7 juni kl. 14.00.
Redaktionen
